Jedan dan s Frankopanimaa nagradni je izlet učenicima koji su ove godine snimali svoje ljubavne poruke inspirirane pismom Petra Zrinskog svojoj supruzi Ani Katarini i uključili se u natječaj “Moje drago serce”. Ruta je uključila Brod na Kupi, Staru Sušicu i Kraljevicu, a u obilazak su krenuli učenici Prve riječke hrvatske gimnazije, Osnovna škola Podmurvice Rijeka, Osnovna škola Skrad, Osnovna škola Malinska – Dubašnica i Osnovna škola doktora Branimira Markovića iz Ravne Gore.
U Brodu na Kupi voditeljica marketinga Prirodoslovnog muzeja Rijeka, Klara Bukovac otkrila je zašto je puh domaćin kaštela, čemu je služila Vučja jama, tko je izgradio dvorac i zašto je oko dvorca bio prokopan jarak. Također, obratila je pažnju na originalni pod Kaštela iz 17. stoljeća koji je ondje prisutan od same izgradnje i po kojem su hodali upravo i Zrinski i Frankopani. Nakon završetka zanimljivih priča o dvorcu dobila je pljesak. Tada je viša kustosica Nadia Dunato Pejnović provela izletnike kroz Stalni postav Prirodoslovnog muzeja Rijeka u Kaštelu Zrinskih u sklopu kojeg su učenici dobili puno informacija o krškom podzemlju, šumi i planinama našeg kraja. Obilazak je upotpunnjen frankopanskim društvenim igrama i kratkom šetnjom do ušća Kupe i Kupice.
Dvorac u Staroj Sušici, kojeg se neki učenici, ali i nastavnice, sjećaju kao mjesta na kojem su proveli dio svojih školskih praznika, potiče maštu i budi uspomene. Unutrašnjost dvorca koji je kroz povijest bio nadograđivan i koji je često mijenjao svoje vlasnike, danas je dječje odmaralište te u njemu borave djeca i mladež iz čitave Hrvatske na različitim programima škole u prirodi, kampovima, zimovanjima i ljetovanjima. A kako ljetuju i zimuju vuk, ris i medvjed, ispričala je studentica Menadžmenta održivog razvoja iz Centar za posjetitelje “Velike zvijeri” Laura Šimunović. Brojnom interakcijom mogle su se saznati specifičnosti i vrijednosti očuvanog goranskog kraja u kojem obitavaju velike zvijeri – smeđi medvjed, sivi vuk i euroazijski ris.
Na kraju kišnog, ali prelijepog dana izlet je završio u Kraljevici gdje je izletnike dočekala direktorica Turističke zajednice grada Kraljevica Jelena Mateševac Skočilić. U multimedijalnoj dvorani su pregledavali vizualni sadržaj, u Interpretacijskom centru otkrili koje se sve lokacije nalaze na frankopanskoj ruti, odigrali gatalicu Sibila i saznali gdje se sljedeće trebaju uputiti, a u “crnoj sobi” saznali malo više o uroti i tragičnoj sudbini Ane, Frana i Petra. Učenicima su postavljana razna pitanja vezana uz Frankopane i na sva su dali odgovor. Uz lijepo druženje i razgovor zaključak je kako se uz predani i vrijedni rad učiteljica, nastavnica, profesorica i knjižničarki ostvaruje zajednički cilj približavanja kulturno-povijesne baštine mlađim generacijama koje će kad odrastu, nadamo se, stečeno znanje i brigu o čuvanju iste te njihove priče prenositi dalje.
Heroji imaju svoj kraj, priče o njima – ne!